Ebbe a bejegyzésbe folyamatosan fogom gyűjteni, ahogy haladok a receptek közlésével, hogy mi mire jó egy szappanban.
Extrák:
Aloe vera: ápolja a gyulladt, száraz, ekcémás bőrt. Kiváló égési sérülésre, viszketésre. Antioxidáns, sejtregeneráló, bőrfrissítő hatású.
Argán olaj:bőrfeszesítő, bőrtápláló, javítja a bőr rugalmasságát, pikkelysömör, ekcéma tüneteit enyhíti, javítja a bőr vízellátottságát. Kiváló hajápoló. Hosszú távú alkalmazása halványítja rosaceat és pigment foltokat.
E vitamin: elengedhetetlen a bőrápolásban. Zsírban oldódó vitamin. A bőr és haj számára nélkülözhetetlen vitamin. Hatása: antioxidáns, halványítja a bőr foltjait, ápolja a hajvégeket, serkenti a hajnövekedést, javítja a körömszerkezetet, rugalmassá, selymessé teszi a bőrt, gyulladásgátló. Szappant kis mértékben tartósítja.
Babasszu olaj: beszívódva selymessé teszi a bőrt, különösen alkalmas hámló, száraz, viszkető, gyullad bőr ápolására. Antimikrobális hatású.
Mandulaolaj: száraz viszkető, érzékeny bőrre ajánlott. Csecsemők és gyermekek esetén is használható. Csökkenti a ráncokat, puhábbá teszi a bőrt. Eltávolítja a szennyeződéseket. Gazdag E vitaminban. Enyhíti a pikkelysömörös tüneteket.
Olíva olaj (extra szűz): táplálja a száraz bőrt, gátolja a kiszáradást, vitaminokban gazdag.
Panthenol-D: más néven B5 provitamin. Gyulladáscsökkentő, bőrfeszesítő, bőrnyugtató, sebgyógyító, és hidratáló hatása van. Késlelteti az öregedés jeleit, a bőr mélyebb rétegeibe is lejut. Kiválóan ápolja a hajvégeket.
Shea vaj: csökkenti a ráncokat, a pattanásokat, enyhíti az irritációt, ekcéma és pikkelysömör esetén is javallott. Puhává, rugalmassá teszi a bőr. Gyulladáscsökkentő és nyugtató hatású. Korpás hámló bőrfelületre különösen ajánlott. Magas E vitamin tartalma révén hozzájárul a bőr gyógyulásához.
Szőlőmagolaj: bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő, magas E vitamin tartalma van, fiatalítja a bőrt, javítja a bőr rugalmasságát, puhaságát. Gyorsan szívódik fel.
Lúg
Nátrium-hidroxid: marónátron, nátronlúg, marószóda, zsírszóda, marólúg, vagy lúgkő néven ismerhető. Szappankészítés elengedhetetlen alapanyaga, mert ez szappanosítja el a zsírokat.
Cukor: cukor hozzáadása segíti a kész szappan habzását.
Víz: ioncserélt, desztílált víz a legalkalmasabb szappankészítésre, de sima csapvízzel is készíthető. A vízben oldjuk fel a lúgot.
Tussah selyem – vadselyem: Tussah selyem a vadon élő tölgy-pávaszem vagy más néven japán selyemlepke gubójából készül. Ezt a selymet csak akkor gyűjtik be, amikor a hernyó más lepkeként kibújt, így nem jár a hernyó megölésével, mint a sima selyemnél. Ez a selyem kevésbé puha, és csak rövidebb szálakra bontható, mivel a hernyó kirágja. Bársonyosan puhává válik a szappan, érzékeny bőrűeknek különösen ajánlott. Számos jótékony tulajdonsággal ruházták fel eddig: ránctalanító, nyugtató, hámsérülés javító, ekcémára jótékonyan hat, bársonyossá teszi a bőrt, javítja a bőr vízházhartását. A selyemből készült szappanok igazi luxusminőségű szappanok.
Szappanalap
Kakaóvaj: keményíti a szappant, egyesek bőrét száríthatja. Nem habzik elszappanosítva. Összes zsírmennyiség maximum 10%-a javallott.
Kókuszolaj: erőteljesen habzik, 25-30% feletti mennyiségben bőrszárító hatású.
Méhviasz: ha lágy a szappanunk, akkor méhviasszal adhatunk neki stabilitást. Maximum 5% javasolt.
Olivaolaj: szilárd olajnak számít szappankészítéskor. Ápolja a bőrt. A magas olivaolaj tartalmú szappanoknak akár hónapok is kellenek, míg kellően megkeményednek.
Ricinus: növeli és stabilizálja a habzást, ápolja a bőrt. Nem keményít, ezért 10%-nál többet nem javallott használni. Fokozza a szőrnövekedést.
Shea vaj: ápolja a bőrt, keményíti a szappant és stabilizálja a szappan habját. Sok benne az el nem szappanosodó összetevő.
Jó kotyvasztást!
Sendy
Kommentek