Története:
Volt némi nyomás, hogy legyen teljesen vegán receptem is. Igazán kitalálhatnék valami olyat is. A vegán kérdés sajnos nagyon nehéz, mert a pálmazsír csak akkor minősül vegánnak, ha önfenntartó gazdaságból származik. Nem minősül vegánnak pl a méhviasz se, se a selyem, se a kecsketejpor, mert bár az állatok nem haltak meg értük, még is közük van az állatokhoz, akkor is ha melléktermék. Át lehet variálni az alap receptet is nem vegánra, erről majd egyszer később írok, most viszont egy nulláról kigondolt vegán recept következik, ami igen kedveltté vált ismerős szappanfőzők között.
Az olívaolaj szilárd olajnak minősül szappankészítésnél, mert idővel a tiszta olívaszappan is megkeményedik. Így a szappanom alapján az olívaolaj adja. Én szeretem ha egy szappan rendesen habzik, így kókuszzsír is került bele. Hogy kellően tápláljon, dupla mennyiségű shea vajat terveztem bele. Kéne bele valami jó kis hatóanyag, de mi? Legyen az aloe vera, mert az vegán, és eddig csak szemezgettem vele. Így született az Alolive. Mint később kiderült létező márka ez a név, és szappanok futnak rajta, szóval nem én találtam ki, de jobb fantázianevet én se tudok, ezért így fogok hívni a receptemet.
Alolive:
Különösen gyengéd, lágy szappan. Az olívaolajat évszázadok óta használják bőrtáplálásra, a belőle készített szappan is kiemelkedő a szappanok világában. Az Aloe Vera Barbadensis enyhíti a gyulladásokat, segítséget nyújt az irritált, száraz bőrnek. Antioxidáns, sejtregeneráló és frissítő hatású. Segíti a bőr vízháztartását. A babasszu olaj gyorsan felszívódva a bőrbe fejti ki tápláló hatását. B5 vitamin és E vitamin bőrtápláló vitaminok, enyhítik a gyulladást, viszketést, táplálják a bőrt, gyógyítják a sérüléseket. A shea vaj gazdag zsírsavakban és vitaminokban. Csökkenti a ráncokat, a bőrirritációkat (pl:pikkelysömör, ekcéma). Táplálja, puhává teszi, és regenerálja a bőrt és annak rugalmasságát. Ez a szappan lágyabb mint a többi, 1-2 hónap után éri el a többi szappan keménységét, ezért különösen ügyelni kell a lecsepegtetésre, ne álljon vízben! Vegán szappan.
Illata hasonlít a színéhez, enyhén zöldes, növényes, bazsalikomos, szappanos növényi illat. Kissé citrusosnak érződik a lime és mandarin miatt.
A színén még van mit dolgozni bőven, sajnos az igazán szép zöld és piros színek kihívást jelentenek a szappanban. Próbálkoztam zöld pigmenttel (CI77288), de nincs igazán szép zöld színe, de legalább tartja a színét szappanban. Matt földes zöld jellegű. Próbálkoztam Kézművesellátó Erdő zöld folyékony színezőjével (CI74260), ami kékes türkiz színű, szappanban világosodik, zöldesedik, de a hőt nem igazán bírja, valahogy “kimegy az ereje”, így csak el fogom fogyasztani és többet nem veszek. Próbáltam Humanity Seifenfarbe zöld színezőjét, ami hát be kell valljam, szép színe van, de az valami halvány neonzöldes szín, Melt & Pour szappanra van kitalálva, ahhoz tényleg működik, zöldesebb. Ahogy kevertem a HP szappanban úgy vált egyre sárgábbá, míg a vége egy inkább sárgászöld volt mintsem zöld. Ettől függetlenül ha ezt bekalkuláljuk, szép színt ad, de az nem zöld. A gondot az jelenti, hogy a HP szappanok színezése nehéz, egyes színezők a hőt, mások a lúggal reagálnak. Következett az Easycolour zöld pigmentje (CI10020), ami nagy örömködést okozott elsőre, hiszen pár mákszemnyi belőle beszínezte az előttem levő masszát. Sajnos a lúgot nem bírja, szó szerint megsemmisül a szín, de, egy hatalmas DE, ha a botmixer fázis vége felé adjuk hozzá, akkor nagyon szépen megtartja a színét. Zöld pigmenttel keverve, némi Seifenfarba zöldes-sárga festéket hozzáadva igazán gyönyörű zöld géles masszát kaptam a sütőből kivéve.
Jöhetne a boldogság, hogy megvan a szín, amit szerettem volna. Az EasyColours elhatárolódik a gyermekmunka legkisebb lehetőségétől is. Igazából nem csoda, mert szintetikus színező, nem kell bányászni gyerekmunkával mint a híres Mica porokat. A zöld szín sajnos nyálkahártyával nem érintkezhet, csak külsőleg kozmetikumba használható, szemmel és szemhéjjel érintkező kozmetikumba nem kerülhet, élővízi szervezetek számára nagyon mérgező. Utánanézve alaposan az összes zöld színezőnek, elkeseredtem. Az én mércémnek sajnos egyik se felelt meg hosszútávon, mind megfelel az EU kozmetikai szabályozásnak de mind nagyjából középkategóriás besorolású. A besorolás osztályozási menetét nem ismerem, de nagyjából a következők valamelyikét vagy többjét jelenti: csak bőrrel érintkezhet, csak lemosó kozmetikumban használható, vízi szervezetekre veszélyes, vagy allergiás reakciót válthat ki egyeseknél…
Úgy ítélem meg, hogy már az illattal vállaltam egy olyan kockázatot a szappanban, amit nem akarok a színezőkkel erősíteni. Illat szerintem fontosabb mint a szín. A szappan enyhe illata kis aromaterápia a léleknek. Az Alolive illata nyugtató, frissítő, igazán jól esik egy átdolgozott nap után, ebből nem engedek. Dolgozok a B terven. A cikk frissülni fog majd idővel, ahogy megtalálnom a nekem ZÖLD színt. Alternatíváim már vannak: csalánpor, petrezselyemzöld, spirulinapor…
Alolive képek:
Az összetevőkről ebben a cikkben érdeklődhetsz >>>
Szappankészítés módszerét itt találod >>>
1 adag hozzávalói (280-300 g kész szappan):
Extrák:
- 0,5 ml phantenol
- 0,5 ml e-vitamin
- 1 ml babasszu olaj
- 1 ml extra szűz olíva olaj
- 1 ml aloe olaj
- 3 g shea vaj
- 10 g aloe vera hús VAGY 1 g 10:1 Aloe gél
- 20-30 csepp Lime-bazsalikom-mandarin illat kevés Kamilla illattal
- zöld színező
Lúg:
- 72 g víz
- 3 g cukor
- 28,0 g nátrium-hidroxid (csak akkor 28,0, ha pontosan ki tudod mérni, ha nem, mert csak grammos a mérleg, akkor inkább 27 g legyen az érték)
Szappanalap:
- 40 g kókuszolaj
- 140 g olívaolaj
- 20 g shea vaj
Szappan készítésének egyedisége:
Ez egy rendkívül lágy szappan a magas olívatartalom miatt, a csökkentett víz ellenére is. Javasolt 10-15 percenként kavargatni, addig amíg formázhatóvá nem válik kézzel. Ez akár órákig, vagy akár fél napig is eltarthat. Ha azonnal betöltöd, amikor 40 fokosra hűl, akkor olyan rusztikus, töredezett lesz a kinézete mint a képeimen.
Jó kotyvasztást!
Sendy
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: