Sendy konyhája - avagy mit kotyvasztok már megint

Cream tart egyszerűen kis extrákkal

A cream tart, vagy tart cake egy viszonylag új tortadivat. Alapja egy linzertészta amelyet többféle recept alapján készítenek el. Krémje általában egy tejszínhabos mascarpone alapú krém. Könnyed desszert jellegű torta, melyet ízlés szerint díszítünk fel gyümölcsökkel, macaronokkal, dekor elemekkel. Általában 2 rétegből áll, de találkozni 3 rétegessel is. Azért a 3 rétegest felvágni szépen, már tényleg kihívás lehet… Jellemzően szám, vagy betű formájúak ezek a torták, pl a születésnapos éveinek száma, vagy monogramja. Gyakori a szív és a kör forma, de elvétve lehet találkozni csillag, fenyőfa, nyuszi formával is. 

Miért szeretem: gyorsan elkészül, nehéz elrontani, könnyed, gyümölcsös, sokféleképp variálható. Nincs lelke mint a piskótának, összegyúrom és tuti jó lesz.

Mi a hátránya: nehéz szépen vágni, enni (ha a tészta túlsül), és gyorsan elfogy, nagyon gyorsan.

Sablon: A3 lapra javasolt nyomtatni az adott számot, betűt, formát és kivágni. Lehet kézzel is szerkeszteni, de nyomtatva egyszerűbb. 

A tészta receptet egy francia oldalon találtam, sajnos csak az összetevőket írtam le, így nem tudom a pontos származást, de igazából kis kutatással 3-4 helyen is találkozni lehet a vizet tartalmazó recepttel. A krém pedig az alap krém, a csapból is ez a 3 összetevős krémrecept folyik. 

Vizes, egyszerű tészta recept: 

  • 500 g finomliszt (saját változat: 300 g liszt, 100 g mandulaliszt, 100 g kókuszliszt)
  • 250 g teavaj
  • 100 g porcukor
  • 2 tojássárga
  • 60 g hideg víz
  • 2 csipet finom só
  • aroma, ételfesték

Liszt: az eredeti recept csak finomlisztet ír, de variáltam kicsit: 100 g liszt kókuszlisztre és 100 g liszt mandulalisztre cserélve sokkal finomabb tésztát kapunk, és könnyebben vágható lesz, morzsalékosabban törik. Egyéb ízletes lisztek is variálhatók.
Teavaj: szigorúan teavaj, nem margarin, ez a tészta egyik lelke
Tojássárga: M-L méret körüli
Hideg víz: tényleg hideg, nagyon hideg, javasolt a fagyasztóban hűteni 3-5 fokra
Aroma: ételaroma, citromhéj, redukció… Ha folyékony alapú, és 1 teáskanálnál több folyadék akkor a 60 g hideg víz súlyába számoljuk bele. Mivel elég halovány és jellegtelen színű a tészta, egy-két csepp narancssárga ételfestékkel gusztusosabbá (sültebbé) varázsolhatjuk.

500 g lisztből készült tészta nagyjából 4 db A3 méretű betűre vagy számra elegendő, tehát 2 tortára. Persze függ a minta tésztaigényétől és a nyújtási magasságtól. 

Tészta összeállítása: 

Tálban morzsoljuk apró darabkákra a liszteket, sót, porcukrot a vajjal. 

A hideg vizet elkeverjük a tojássárgával, aromával, ételfestékkel. Fontos, hogy a folyadékba legyen elkeverve az ételfesték, különben foltos-márványos lesz a színezés. Ráöntjük a morzsás jellegű tésztára és ujjbeggyel eldolgozzuk. Nem kell egyneműre, és ne úgy gyúrjuk mint nagymamánk a 2 kilós kenyeret. Ha a tészta egy gombóccá állt össze, akkor jó, nem kell tovább gyúrni. 

A nagy könyv szerint a gombócot csomagoljuk folpackba és tegyük a fagyasztóba 10-15 percre. Nos, többször betartottam ezt az utasítást, igazából a végeredményen nem látszott különbség, de “fagyasztva” könnyebb volt nyújtani a tésztát. Tehát igazából elhagyható művelet az első fagyasztás. A tésztát tegyük arra a felületre amin sütni fogjuk (értsd: szilikon sütőlap, sütőpapír, zsírpapír, teflon sütőlap…), mert nyújtás után kizárt hogy meg tudod mozdítani, azon fog sülni, amin nyújtod. A tésztára borítsuk rá a folpackot amibe csomagoltuk előzőleg és nyújtsuk ki 2-4 mm vastagra.

Tegyük rá a sablont amit ki szeretnénk vágni, ha elég nagy a tészta, vegyük le a folpackot, tegyük a tésztára a sablont.

Kés tompa felével vágjuk körbe, és távolítsuk el a felesleges tésztát.

A műveletet ismételjük meg, hogy két egyforma lapunk legyen. A formára vágott tésztát tegyük vissza a fagyasztóba 10 percre. Kapcsoljuk be a sütőt 180-190 fokra lehetőleg légkeverésre. Sok recept 160 fokkal dolgozik. Eddigi tapasztalatom: 160 fokon ropogósabb, szárazabb tésztát kaptam, amit még nehezebb volt vágni és enni, igaz finomabb volt, hogy ropogósabb volt. 13-17 percig kellett sütnöm, hogy a kellően megsüljön. 180-190 fokon 8-9 perc alatt megsül, szaftosabb marad a tészta, könnyebben puhul. Könnyebb vágni, enni, sokkal szebb a vágási felülete. Ha felmelegedett a sütő és 10 percet fagyott a  tészta, mehet a sütőbe. Akkor jó, amikor a széle kezd száradni és nem fényes a felülete. Ez 180-190 fok légkeverésen 8-9 perc. Tehát 7-8 perctől már érdemes odaállni mellé és nézni, mert 2 perc alatt képes megpirulni. Különben is a sütő előtti imádkozás és kuksolás erősen elősegíti a sütemény sikerességét 🙂 A kész tészta látszólag nem sült meg. Épphogy nem nedves a felülete, puha, ha nem adtál bele festéket, akkor úgy néz ki, mint a nyers tészta, viszont törik/szakad, olyan mint az alvó macska, tehát ne próbáld mozgatni melegen! Tedd be a másik tepsit és süsd meg őt is. Hagyd kihűlni mindkét lapot teljesen. Hidegen lesz némi tartása. Nem sok, de több mint melegen. 

A maradék tésztát nyugodtan tedd fagyasztóba, majd hozzágyúrod a következő adaghoz, vagy csinálsz belőle kis tartokat. Hűtőben 2-3 napig áll el, fagyóban 3 hónapot is. Sütikiszúróval kis díszek (szív, kör, csillag…) is készíthetőek a tortára amit szintén kisütünk, de 6-8 perc is elég a kis formáknak. 

Cream tart alapkrém:

  • 500 g mascarpone
  • 150 g porcukor
  • 500 g habtejszín
  • aroma, színező (1 evőkanálnyi folyadékot elbír)

Ennyi krém kb 400-500 g lisztből készült tészta díszítésére elég. Persze függ, hogy mekkora gömböcöket nyomsz a tésztára, ki kell tapasztalni. A mascarponet levegősre verjük a porcukorral. Amikor a cukorkristályok már felolvadtak, akkor jó. Add hozzá az ízesítőt és a színezőt. A habtejszínt verjük fel. Majd külön bejegyzésben írok a habtejszín lelki világáról, de egyelőre a tanács: 2-4 fokra hűtsd be a habtejszínt, a leglassabb fokozaton (komolyabb robotgép esetén aminél szinte kézi kavarás a leglassabb, ott félállásban kezd) kezd el verni, és ahogy emelkedik, úgy emeld a sebességet is. 

Felvert tejszínhab és mascarpones cukor

A habtejszínt spatulával a mascarpones krémhez keverjük. 

Tapasztalat: a habtejszínt elég keményre, már-már túl keményre, kicsapódás közeli állapotra keverve masszívabb krémet kapok. A krém 2-3 napot bír a hűtőben, utána puhul, enyhén levedzik. Melegre puhul, kicsapódik, hidegre keményedik, tehát izzadós meleg tenyerűeknek gyorsan kell dolgozni, mert a habtejszín levedzeni kezd. A probléma megoldásán dolgozok, ha lesz fejlemény megírom. Zselatin vonalon gondolkozok.

Cream tart összeállítása:

Vastagabbik, vagy sérült lapot tegyük alulra. Látszik, hogy az enyém el is tört önmagában hülés közben.

Habzsákba töltjük a krémet és kerek vagy csillag nyomócsővel gömböcöket nyomunk a tésztára.

Ha kész az alsó réteg, akkor óvatosan helyezzük rá a másik tésztalapot.

Nagyobb formánál praktikus ha palacsintaforgatóval, hosszú spatulával alányúlunk és úgy tesszük a helyére, mert könnyen törhet. Ezt a tésztát is dekoráljuk ki a krémmel.

Díszítsük fel a tortát mindenfélével. Itt igazán szabad a pálya: gyümölcsök, bonbonok, habcsókok, ostyavirágok, ehető virágok, marcipán figurák, tart tésztából sütött figurák, törökméz, csokireszelék… a bejegyzés végén találtok néhány ötletet, hogy mit lehet feltenni a tortára. 

Villa teszt:

Kedvcsinálónak néhány kép az elkészült tortáról:

Jó kotyvasztást!
Sendy

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!